Baş Ağrısı Mide Bulantısı Neden Olur?
Baş Ağrısı Mide Bulantısı Neden Olur?

Elbette ki baş ağrısı mide bulantısı neden olur diye sorulduğundan içinde bulunduğumuz toplum göz önünde bulundurarak cevap vermek yerinde olur. Zira toplumda sık karşılaşılan şikâyetlerin başında gelir baş ağrıları… İki ana başlık altında incelemek gerekirse nedeni belli olmayan ve nedeni belli olan bir hastalık tipinden kaynaklanan baş ağrıları. Nedeni belli olmayan baş ağrılarının başında migren gelir, gerilim tipi ağrı takip eder.

Öncelikle ilk başlık olan nedeni belli olmayan ağrı tiplerini incelersek, migren ağrıları bunların başında gelir, nedeni tespit edilememekle birlikte çevresel faktörler, kişinin yaşam biçimi, stres ağrının oluşmasında büyük etken olduğu düşünülmektedir. Migren ağrısı yaşayanlar ağrının ataklar halinde geldiği, yetmiş iki saate kadar sürebildiği,  ağrının başladığı tarafta görme ve başın hareketiyle birlikte ağrı şiddetinde yoğunlaşma ve ağrı şiddetine bağlı olarak mide bulantısı ile seyrettiği ifade edilir.

Genetik Faktör Ne Kadar Önemlidir?

Yapılan araştırmalara göre migren ağrısının yaşanmasında genetik yatkınlık faktörünün de etkili olduğu ifade edilmekte olup, açlık, öğün atlama yetersiz ve düzensiz uyku, doğum kontrol ilaçları tetikleyen konumundadır.

Baş ağrısı mide bulantısı neden olur sorusunun ikinci incelemesi olabilecek diğer konuya örnek, gerilim tipi ağrıdır. Gerilim ve dolayısıyla stresin artması durumlarında başlayan ağrı tipidir. Migren ağrısından farklı olarak, tüm başı çevreleyen bir ağrı tipi ve bulantı olabilir ama kusma görülmez bir haftayı bulabilir… Stres yönetimi, yaşam kalitesi arttırmak, düzenli açık hava egzersizleri veya açık hava yürüyüşleri ağrı yönetimi konusunda kişiye fayda sağlayıcı olabilir.

Baş ağrısı mide bulantısı neden olur sorusu yanıt ararken, kişinin en büyük yardımcısının ağrı tipini net belirlemek ve buna göre bir takip ve tedavi yöntemi belirlemek olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Ağrının nedeni tıbbi destek olarak belirlenmesi ve multidisipliner biryaklaşımla belirlenen ağrı tüpüne yönelik tedavi yoluna gidilmelidir.

Gerilim tipi ağrıda gevşeme egzersizleri, migren tipi ağrılarda ise akupunktur uygulaması birer örnektir. Doktor takibi son derece önemlidir, fizyolojik bir rahatsızlığa bağlı ise ilaç ve cerrahi girişimler önerilebilir. Ama nedeni belli olmayan tipte baş ağrıların yönetimi biraz da bireyin kendi çabasıyla sonuca ulaşmaktadır,  kişisel gayret önemlidir.