Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamilelik döneminde kadınların %80’inde sabah bulantıları görülür. Mide bulantıları sabah saatlerinde daha çok görüldüğü için sabah bulantısı olarak adlandırılır. İnternet ortamında en çok aranan haberler arasında; hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir yazısına rastlarız. Çünkü hamileliğin öncü belirtileri arasında mide bulantısı ilk sırada yer alır. Eğer bir kadının midesi bulanıyorsa ilk önce hamile misin sorusu yöneltilir. Bu bulantıların şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Bazı hamilelerde bu durum günlük hayatı olumsuz yönde etkiler. Genellikle hamileliğin ilk günlerinde görülen bir durum olarak adlandırılırsa da uzun soluklu da olabilir. Bu sebeple kısa sürede çözüme ulaştırılması gereken bir durumdur. Anne ve bebeğin beslenmesini direkt olarak etkilemektedir. Hamile bir şey yemekte zorlanacağı için bu durum bebeğin gelişimi için olumsuz bir etkendir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Sebebiyet Veren Durumlar

Bu süreçte hissedilen bulantıları; koku hassasiyeti ve baş dönmesi de eşlik edebilir. İştahsızlık, mide yanması ve şişkinlik hissi de oluşabilir. Bazı yiyeceklere karşı tiksinme bile olabilir. Anne adayları bazı şeylere dikkat ederek bu dönemi sorunsuz geçirebilirler. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusu, bu durumdan mustarip olan anne adaylarını ilgilendirmektedir.

Sabahları yataktan hızlı kalkmak durumu tetikleyici bir faktördür. Yiyeceklerin iyice çiğnenerek yenmesi de önemlidir. Hazır gıda tüketimi bırakılmalı ve bol miktarda su içilmelidir. Fakat suyu yemeklerden 15 dakika önce veya yemek sonrasında içmek önemli bir ayrıntıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Gıdalar

Hamilelik sürecinde mide bulantısı, normal bir rahatsızlık olduğu için düzenli doktor kontrolü gerektirmemektedir. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusunu sormadan önce günlük yaşantıda tüketilen besinler ve yemek saatleri gözden geçirilmelidir. Bu süreçte rahatsızlık veren gıdaları kesmek yeterli olmaktadır.

Az ve sık yemekte etkili bir yoldur. Sabah veya akşam saatlerinde tüketilen bir bardak sıcak süt, mide bulantısına çare olabilir. Baharatlı ve yağlı yiyecekleri azaltabilirsiniz. Günde bir tane maden suyu içmek hem hazımsızlık hem de mide bulantısı için faydalıdır. Hamilelik döneminde gazlı içecekler tüketmek zararlıdır. Aşırı koruyucu içeren hazır yemekler, domates, turşu ve ketçap gibi işlenmiş gıdalarda tüketilmemesi gerekenler arasındadır.