mide ağrısına ne iyi gelir
mide ağrısına ne iyi gelir

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı; günlük hayatta herkesin karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. Her yaştan genç, yaşlı fark etmeksizin herkes mide ağrısı yaşayabilir. Bazen hafif bazen daha ağrılı ve kramplı seyreden mide ağrısına bir çok sebep neden olabilir. Bu sebeplerin başında, beslenme tarzı gelmektedir. Ağır ve aşırı baharatlı yiyecekler, aşırı yemek yemek ya da uzun süre yemek yememek mide ağrısına sebeptir. Alkol ve sigara tüketimi de mide sağlığını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca mide, stres ve sinirden en çok etkilenen organlardan biridir. Yani psikolojik etkenler de mide ağrısına sebeptir.

Zaman zaman yaşadığımız hava değişimleri ve hormonal faktörler de mide ağrısını ortaya çıkarır. Peki mide ağrısına ne iyi gelir? Öncelikle ağrının kaynağını bulmak gerekmektedir. Eğer yediklerimizden kaynaklı bir ağrı ise, yediklerimize bir süre dikkat etmek ağrıyı kesmede etkili olabilir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi günlük yaşamın stresinden uzak durmaya çalışmak sizi daha sağlıklı hissettirir. Ancak sebebini bilemediğimiz ve bulamadığımız, üç günü geçen ağrılar varsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Hangi Mide Ağrısı Tehlikelidir?

Geçmeyen mide ağrıları için mutlaka doktora görünmek gereklidir. Özellikle dayanılamayacak şiddette olan ağrılar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu sebeple kramplar ve sancıların hafife alınmaması gerekmektedir. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi mide ağrısı için de erken teşhis ve doğru tedaviyle sağlıklı yaşama dönmek mümkündür.

Mide Ağrısına Evde Çözümler

Mide ağrısı, günlük hayatta ve her yaşta karşılaşılabilecek bir sağlık sorunu olduğundan bilgili ve hazırlıklı olmakta fayda vardır. En azından acil durumlarda ne yapmamız gerektiğini bilmek önemlidir. Mide ağrısına ne iyi gelir bilmek gerekir. Gerekli gereksiz ilaç kullanmadan önce evde uygulanabilecek yöntemler vardır.

Maden Suyu: Mineral sudaki asit midede bulunan asidi dengeleyerek ağrıya iyi gelir.

Şekerli Ilık Su: Tüketilen aşırı baharatlı yiyeceklerin bıraktığı yanma hissinin geçmesinde etkili olur.

Sıcak Su Torbası: Mide kaslarını gevşeterek rahatlama hissi verir.

Rezene Çayı: Gaz giderici özelliğiyle mide ve karın kaslarına iyi gelir.

Zeytinyağı: Doğal zeytinyağı midede safra salgısını artırarak sindirime yardımcı olur.

Yoğurt: İçerdiği probiyotikler ile birlikte sindirime yardımcı olduğu gibi hazımsızlıktan ortaya çıkan ağrıları giderir.

Bunların yanı sıra yine evde bulunan; yeşil elma, çiğ patates, limonlu ılık su, papatya çayı gibi besinler de evde bulunan ağrı kesicilerden sayılabilir. Ve en önemlisi stresten uzak durmak sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.