Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite cerrahisi, aşırı kilolu kişilerin cerrahi yollarla zayıflatılması amacıyla yapılan bir tür işlemdir. Aynı zamanda Tip 2 diyabet de mide-bağırsak ameliyatlarıyla tedavi edilmektedir. Bu işlem obezite ya da barittik cerrahi denilen kapsama giriyor. Barittik kelimesi cerrahi kavram olarak Yunancadaki ağrılık anlamına gelen ‘barosu’ sözcüğünden geliyor. Bir başka değişle ağırlık verdiren mide-bağırsak sistemi ameliyatlarına barittik cerrahi deniyor. Kendi içinde obezite ve diyabet cerrahisi olarak iki kısma ayrılıyor. Aynı yöntemler ikisinde de kullanılmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatının Zararları ve Riskleri Var mı?

Mide küçültme ameliyatlarını kimine göre kolay zayıflatan bir yöntem kimisi ise ölüm oranını yükselten bir uygulama olarak görüyor. Özellikle obezite sorunlarını çözmek isteyenler mide ameliyatlarını düşünmektedir. Mide ameliyatları nedir, nasıl yapılır, riskleri ve zararları nelerdir bu ve bunun gibi birçok sorunun yanıtın merak ederler. Ünlü olan medya önündeki kişilerin zayıflamak için mide küçültme ameliyatı olması ve tüp mide ameliyatı yaptırmaları sık sık duyulur. Birçok kesim tarafından obezite problemlerinin çözümü olarak mide ameliyatlarını görmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı İçin

Kriterleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

Mide Ameliyatı

  • Kişilerin vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olmalı aynı zamanda yağ kitlesi de yüzde 30’un üzeri olmalıdır. Örnek olarak vücut kitle indeksi 41 ise bir sporcu ameliyat edilmemelidir. Onun kas kitlesi ameliyat için yüksektir. Bu nedenle vücut kitle indeksi tek başına bir kriter olarak değerlendirilemez.
  • Vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olup ciddi hastalıkları olanlar; kiloya bağlı şeker hastalığı, hipertansiyon hastaları, ciddi akciğer sendromları ayrıca kas-eklem sorunları olan hastalar bu ameliyat için uygun adaylardır.
  • Vücut kitle indeksi 30 olan ayrıca Tip 2 diyabeti olan ve tedavilerle düzelmeyen hastaları da iyi seçerek ameliyat edilebilir. Bunların dışındaki hastaları ameliyat edilmemelidir. Diyet ve spor yapmak istemeyenler direk mide ameliyatı yaptırmak istemektedir. Polikliniklere başvurarak 15 20 kilo fazlalıklarını mide ameliyatı ile çözüm bulmak isteyenlerin sayısı her gecen gün artmaktadır. Doktorların bu konuda duyarlı olması geliyor. Sağlık için gerekli ise yapılmalı onun dışında farklı yöntemler denenmelidir.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN