Mide Botoksu mu Mide Balonu mu?
Mide Botoksu mu Mide Balonu mu?

Kilo vermek, günümüzün en güncel sorularından biri olarak karşımıza çıkar. Toplumda her üç kişiden ikisinin kilo sorunu vardır. Hekim ve hastalara göre mide botoksu mu mide balonu mu daha etkili olmaktadır? Burada önemli olan hangi yöntemin sizin için uygun olacağı sorusunun cevabıdır. Bu yöntemlerden en basiti mide balonudur. İçerisine sıvı veya hava doldurulan balon endoskopik uygulama ile mideye yerleştirilir. Hastaya hafif anestezi yapılır ve 15-20 dakika kadar süren bir işlemden sonra balon mideye yerleştirilir. Balon midede şiştiği için mide daha az yiyeceğe ihtiyaç duyar ve çabuk doyuma ulaşır. Vücutta 6 ay ile 1 yıl arasında kalabilen balon sayesinde hastalar 7-8 kiloyu birkaç ay gibi kısa bir sürede verebilirler. Çıkarmak için de gene endoskopik yöntem uygulanır ve bu işlem 5-6 dakika kadar kısa bir sürede biter. Balon vücuttan çıkarılınca hastanın eski yeme şekline dönmesi tekrar kilo almasına sebep olur. Bu açıdan dikkatli olmakta fayda vardır.

Mide Botoksu mu Mide Balonu mu Etkili Olur?

Bu yöntem ameliyat olması riskli hastalara uygulanır. Ayrıca vücut kitle indeksi 30’un üstünde olan hastalar için de oldukça uygun bir yöntemdir. Mide botoksu mu mide balonu mu diye sorarsak buna hekiminizin karar vermesi daha uygun olur. Sizin yaşınız, yaşam tarzınız yeme şekliniz hekiminize bu konuda yol gösterir. Eğer aşırı kilonuz yoksa sizin için mide botoksu yeterli olurken, vücut kitle indeksiniz 30’un üzerinde ise mide balonu taktırmanız daha uygun olur. Fakat mide balonunun geçerliliği etkisini yitirmektedir. Değişik yöntemler çıktıkça tercih edilmeyen bir yol olarak bilinmektedir. İki yöntem de anestezi ile yapılan işlemlerdir. Ameliyat olmaması sebebiyle her iki yöntemde tercih edilmektedir. İkisi de 6 ay kadar etkili bir yoldur ve asıl amaçları tok kalınan sürenin uzun tutularak midenin kapasitesini azaltmaktır. Bu sayede hasta daha uzun süre yemek ihtiyacı hissetmediği için kilo vermesi kolaylaşır.

Mide Botoksu mu Mide Balonu mu Tercih Edilmeli?

Mide botoks yönteminin etkisi 6 ay kadar sürer ve aralıklarla 3 defa yapılabilir. Karın ağrısı, şişkinlik gibi etkiler yapmaz. Balon için hasta işlem yaparken aç olmalıdır. Balonun içine sıvı veya hava konulur. Doktorlar içinde mavi su bulunan balonları tercih ederler. Bunun sebebi olası bir patlamaya karşı bu sıvının idrarda rahatlıkla fark edilmesidir. Öyle bir sorunla karşılaşılacak olunursa balon endoskopik yöntemle hızlıca çıkarılır. İşlem sonrasında bulantı, şişkinlik ve aniden gelen şiddetli ağrı olur. Bu midenin balona karşı verdiği bir tepkidir. İki gün sonra bu ağrılar geçmezse hastaya ilaç tedavisi yapılır. 6 ay kadar sonra balon çıkartılarak gerekli görüldüğü takdirde yenisi ile değiştirilir. Her iki işlemin de de artıları ve eksileri vardır. Mide botoksu mide balonu mu dersek, ekonomik açıdan mide botoksu daha uygundur. Mide balonunda patlama riski olmakla birlikte botoks işleminde böyle bir olay yaşanmaz. Diyete dikkat ettiğiniz takdirde yaşamınızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilirsiniz.