Mide Botoksu Nedir ?

Mide botoksu ile ilgili merak edilen pek çok husus mevcut. Mide botoksunun detaylarından önce tanımının doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Mide Botoksu nedir?

Mideye, toksin yani botoks uygulanması, endoskopik olarak midenin belirli bölümlerine Botilinum toksini enjekte edilmesiyle gerçekleşen bir işlemdir. Bu noktada önemle belirtmek gerekir ki; bu işlem bir obezite cerrahisi yani mide ameliyatı değildir.

Bu işlemle, mide kaslarının kasılması sınırlandırılır. Böylece mide boşalma süreci gecikmeye başlar. Bütün bunlara bağlı olarak iştahta kayıplar olur ve kilo verme sağlanır. .

Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?

Mide botoksu, fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkese uygulanabilen bir işlemdir. Ancak; elbette bu işlemin uygulanacağı hastalar için belli kriterler mevcuttur.

  • Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan olanlar
  • Obezite cerrahisi ile başarı elde edemeyenler
  • Diyet ve spora karşın kilo veremeyen bireylere olarak sıralanabilir.

Elbette, hasta öncelikle muayeneden geçer. Tüm kriterlere bakılır. Daha sonra işlemler uygulanabilir.

Mide Botoksu İşlemi Nasıl Yapılır?

Mide botoksu, tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. Her hangi bir kesi söz konusu değildir. Dolayısıyla bir acı ve sızı hissedilmez. İşlem ortalama olarak yirmi dakikalık zaman dilimini kapsar.

Öncelikle hasta işlem için hazırlanır. Hasta, anestezi hekimi kontrolünde uyutulur. İşlem sonrasında hasta hastanede kalmaz. Genellikle işlem sonrası bir iki saatlik müşahede yeterli olmaktadır.

Uygulama sonrasında yaklaşık olarak üç gün süresince iştahta azalma ve iştahı kontrol etmede etkiler görülmeye başlanır.

Mide Botoksu Sonrası Beslenme

Mide botoksu sonrasında beslenmeye gereken önem verilmelidir. Genel olarak mide botoksu sonrası aşırı fast food tüketimi yapılmakta ve beslenmeye gereken önem verilmemektedir. Oysa bu son derece yanlıştır. Hasta, uygumla sonrasında beslenme düzenine daha fazla dikkat etmelidir.

Mümkün olduğunca sağlıklı ve düzenli beslenilmelidir. Bunun yanı sıra; karbonhidrat içerikli beslenmekten kaçınılmalıdır. İşlem sonrası uzmanın önerileri doğrultusunda hareket etmek de gereklidir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde işlem çok daha başarılı sonuçlara ulaşacaktır.

Mide Botoksu Sonrası

Yukarıda da belirtildiği gibi fast food tüketilmemelidir. Aynı zamanda asitli yiyecek ve içeceklerin de tüketilmemesi gerekir. Son olarak beslenme listesi uzman kontrolünde yapılmalıdır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN