Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Pek çok kişi gün içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı mide bulantısı yaşamaktadır. Eğer mide bulantınızın sebebi bir rahatsızlık ve zehirlenme değil ise mide bulantısına ne iyi gelir hızlıca nasıl geçer bir çözüm arıyorsunuzdur. Beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat ederek ara ara yaşadığınız bu bulantıların sayısını azaltabilirsiniz. Bunun için ilk atacağınız adım da nikotin, alkol ve kafein üçlemesinden hızla uzaklaşmak olacaktır. Bu üçlüyü azatlığınızda veya tamamen bıraktığınızda bulantı yaşamazsınız.

Mide bulantınız başladığı zaman ilk olarak temiz hava alarak derin nefesler almalısınız. Sonrasında ise herhangi bir rahatsızlığınız yok ise veya bulantılarınız ile alakalı bir ilaç kullanmıyor iseniz bitki çaylarını deneyebilirsiniz.

Bitki Çayları

Genellikle mide bulantısına ne iyi gelir araştırması yapmaya başlayan herkes ani bir bulantı yaşamaya başlamış demektir. Bu bulantıları yaşamanızda gebelik, kalp krizi veya apandisit ile alakalı bir durum söz konusu değil ise basit bitkisel çaylar sizi oldukça rahatlatacaktır.

  • Zencefil: Bu mucize bitki sindirim sistemi ile alakalı yaşanan pek çok sorun için en sık tercih edilen çözüm yollarından biridir. Kaynayan su içerisine birkaç dilim taze zencefil atarak veya toz, kuru zencefil ekleyerek bir çay yapınız.
  • Limonlu ve naneli bir çay demleyip içmek rahatlatıcı olacaktır. Bu çayı demledikten sonra içine tekrar limon ekleyerek veya bal katarak içebilirsiniz.
  • Sıklıkla tercih edilen bir diğer çaylar ise papatya ve rezene çaylarıdır. Papatya ve rezene çayı sindirim sistemine oldukça iyi geldiği gibi sakinleştirici etkisi ile de sıklıkla tercih edilmektedir.

Mide Bulantısı İçin

Çayların yanı sıra mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna verilecek en iyi önerilerden bazıları da; elma yemek, yoğurt tüketmek, kolonya koklamak, nane yemek, limonata gibi ekşi şeyler içmek, tuzlu krakerler yemek oldukça iyi gelmektedir.

Bulantılarınız devam ederken süt içmeyiniz. Asitli içecekler tüketmeyiniz. Alkol almayınız ve sigara, kahve vb kesinlikle içmeyiniz. Yağ oranı yüksek besinleri bir süre yemeyiniz.

Bu uygulamalara rağmen bulantınız geçmemiş ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak uzman bir doktora muayene olmalısınız. Doktorunuz en doğru tedaviyi mutlaka uygulayacak ve sizi sağlığınıza kavuşturacaktır.