Mide Kanaması Geçirenler
Mide Kanaması Geçirenler

Ülser, gastrit problemi olanlar, vücudunda tümör bulunanlar, sigara ve alkol tüketimi fazla olan kişilerde mide kanaması oluşur. Midenin kanamasından oluşan bir sağlık sorunudur. Kanama ağızdan başlar, yemek borusundan geçerek mide ve bağır saklarlardan anüse kadar gider. Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, halsizlik ilk belirtileridir. Dışkının koyu renkli ve pelteleşmiş gibi olması, ağızdan kan gelmesi, kalp çarpıntısı, iştah kaybı ve tokluk hissi, ishal halinde mide kanaması geçiyor olabilirsiniz. Mide kanaması geçirenler bu belirtilerle karşılaşırlar.

Bu belirtilerden sonra hasta, gastroloji bölümüne gitmelidir. Uzman bir hekim tarafından nedenleri araştırılmalı, tedaviye başlanmalıdır. Endoskopik yöntem veya ilaç yöntemiyle kanama durdurulmaya çalışılır. Kanama durmuyorsa cerrahi yönteme başvurmak gerekir. Mide kanaması ameliyatsız tedavi edilebilen bir hastalıktır. Amaç kanamayı durdurmaktır. İlerleyen yaşlarda, özellikle 60 yaşından sonra daha çok rastlanır. Erkeklerde görülme riski bayanlara göre daha fazladır.

Mide Kanamasına Yol Açan Nedenler?

Mide ve yemek borusunda oluşmuş olan yaralar mide kanamasına yol açar. Karaciğer hastalıklarına bağlı olarak da kanama başlayabilmektedir. Vücuttaki herhangi bir tümör de kanamaya yol açar. Yani midenin yakınındaki organlardaki yaraların kanamasından oluşan kan mideye gelir ve ağız ya da anüsten çıkmaya çalışır. Kullanılan bazı ilaçlar da mide kanamasına yol açar. Eğer ülseriniz varsa mide kanaması geçirme riskiniz daha fazladır. Oluşan kanama sonrasında ilk iş ülser tedavisi olmanız gerekir. Midede oluşan ülser kanamayı gerçekleştiren en önemli etkendir.

Mide kanaması geçirenler gerekli tedaviyi olduktan sonra beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Baharatlı ve acı gıdalardan uzak durmaları lazımdır. Kafeinli ve asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir. Ağrı kesici ilaçları kullanmamaları gerekir, eğer kullanmak zorunda iseler, mide koruyucu ilaçlarla midedeki asit oranını dengelemeleri lazımdır. Stresten uzak durmak hasta açısından yapılabilinecek en doğru karardır.

Mide kanaması geçirdiğinizi tahmin ediyorsanız, ağzınıza gelen kanı yutmamalısınız. Herhangi bir yiyecek ya da içeceği ağızdan almamalısınız. Kusmaya çalışmamalısınız. En yakın hastaneye müracaat etmelisiniz. Doktor kanamanın nedenini bulana kadar sizi serumla damardan besleyecektir. Mide kanaması geçirenler halen kanamakta olan mideye, herhangi bir besin göndermemeleri gerekmektedir.