Mide Kanseri Ölüm
Mide Kanseri Ölüm

Kanser türleri genel olarak tehlikeli olmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile tıbbi imkanlar da artmış ve kanser türleri için de tedaviler geliştirilmiştir. Bu güzel gelişmenin yanında en büyük sorun ise bazı kanser türlerinin gizli gelişmesi ve belirtilerini ileri seviyelerde göstermesi olmaktadır. Gizli oluşan ve ileri düzeye ulaştığında belirtileri görülen mide kanseri en tehlikeli kanser türlerinden biri olmaktadır. Bundan dolayı belirtileri için mide kanseri ölüm belirtileri ifadesi dahi kullanılabilmektedir.

Tüketilen gıdalar ve genetik faktörler mide kanseri için en büyük etkenler olmaktadır. Bu kapsamda mide kanserine sebep olabilecek gıdalar aşırı tuzlu yemekler, aşırı alkol ve sigara tüketimi ve pişmemiş gıdaların tüketimi olarak ifade edilmektedir. Bundan dolayı belirtilen hususlarda dikkatli davranılması gerekmektedir. Ayrıca belirtilen mide kanserine sebep olabilecek gıdaların yanında risk faktörleri de bilinmelidir. Mide kanseri riski daha yüksek olan kişiler ailesinde mide kanseri bulunan bireyler, 50 yaş üstü özellikle erkek bireyler ve aşırı alkol –  sigara tüketenler olmaktadır.

Mide Kanserinin İleri Seviye Belirtileri Nelerdir?

Ölümcül olan mide kanseri sebepleri ve risk faktörleri bulunan kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Zira mide kanseri gizli gelişmekte ve ileri düzeyde kendini göstermektedir. Bu bağlamda mide kanseri ölüm belirtileri;

  • Sık görülen mide bulantısı ve kusma
  • Yemek sonrası şiddetli mide ağrısı
  • Yutkunma güçlüğü
  • Ani kilo kaybı
  • İştahsızlık
  • Aşırı yorgunluk
  • Erken doyma hissi
  • Karında sıvı toplanması
  • Mide ekşimesi gibi belirtiler olmaktadır.

Mide kanserinin belirtilen etkileri ileri seviyeye geldiğinde görülmektedir. Bundan dolayı belirtilen etkileri bulunduran kişilerin doktora görünmesi faydalı olacaktır. Zira ölümcül hastalıklardan olan mide kanseri tedavi aşamasına geçilmediğinde akciğer, karaciğer, lenf bezleri ve kemiklere sıçrayarak daha tehlikeli olabilmektedir.

Bundan dolayı ileri düzey mide kanseri belirtileri taşıyanlara endeskopi, biyopsi ve X ışınları ile kontrol yapılarak tanı koyulmaktadır. Mide kanseri tanısı konulan kişiler için erken teşhis ile kurtulma imkanı bulunmaktadır. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi ile mide kanseri tedavi edilebilmektedir. Ancak mide kanserinden kurtulmak için mide kanseri ölüm belirtilerigörüldüğünde en kısa sürede hastaneye giderek gerekli kontrollerin yaptırılması gerekmektedir.