Kış aylarıyla birlikte soğuk havalardan kaynaklı olarak mide üşütmesi rahatsızlığında bir artış gözlenmektedir. Soğuk içecekler tüketmek ve karın bölgesinin üşütülmesi gibi nedenler mide üşütmesine etki eden nedenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte vücudumuza gire bakteri, parazit ve virüslerin neden olduğu bir hastalık olarak da tanımlanmaktadır.

Mide üşütmesi tedavisi konusunda farklı seçeneklerin ön plana çıktığı günümüzde elbette ki ilk olarak doktorların vereceği reçeteyi uygulamak şarttır. Elbette ki bununla birlikte mide üşütmesine iyi gelen bir takım gıdalardan da söz etmek mümkün olmaktadır. Esasında tedavi öncesinde rahatsızlığın tam olarak mide üşütmesi olup olmadığının netleştirilmesi önem kazanmaktadır. Bundan dolayı öncelikli olarak mide üşütmesinin belirtilerinin neler olduğunun bilinmesi şarttır.

 Mide Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

Mide üşütmesi söz konusu olduğunda aşağıda sıralanan sorunların ön planda olması gerekmektedir.

  1. Kusma ve ishal
  2. Mide bulantısı ve ateş
  3. Midede meydana gelen kramplar
  4. Karın ağrısı
  5. İştahsızlık ve halsizlik

Şayet sıralanan bu belirtiler sizde de mevcutsa mide üşütmesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Tabi ki kesin teşhis ve mide üşütmesi tedavisi için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

Öncelikli olarak bu hastalığın bulaşıcı bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bunun için mutlaka başka bireylerle temastan kaçınmak gerekmektedir. Mide üşütmesi rahatsızlığının öncelikle bağışıklık sistemini zayıflattığı için bu rahatsızlığı geçirenlerin dinlenmeleri tavsiye edilmektedir. Yine ishal ve kusmadan kaynaklı olarak vücudumuzda su kaybı oluşacaktır. Bundan dolayı bol sıvı tüketilmesi de önerilmektedir. Ayrıca karın bölgesine konulacak sıcak su torbasının da iyileşme sürecine iyi geleceği söylenebilir.

Mide üşütmesi tedavisi süreci

Mide üşütmesi tedavisi sürecine iyi gelecek bazı yiyeceklerin bulunduğu da bilinmektedir. Bu kapsamda bal, nane – limon ile zencefilin mide üşütmesine iyi geldi söylenebilir. Yine keten tohumu ile kırmızı soğanın da mide üşütmesine iyi geldiği düşünülmektedir. Elbette ki yoğurtta mide üşütmesine iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte karanfil ve karabiberin de mide üşütmesine iyi geldiği bilinmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında mide üşütmesinin iyileşmesi için mutlaka doktorunuza görünmeniz ve mide üşütmesine iyi gelen gıdalardan tüketmeniz gerekmektedir.