Mide Kanaması Tehlikeli Mi?
Mide Kanaması Tehlikeli Mi?

Sindirim sistemi genel olarak mide ve bağırsak sisteminden oluşur. Üst sindirim sistemi ise; yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağını kapsar. Halk dilinde mide kanaması olarak adlandırılan hastalık; ağızdan başlayarak anüse kadar devam eden sindirim sisteminde oluşan tüm kanamaları tanımlamak için kullanılır.

Mide kanaması tehlikeli mi?

Sindirim sisteminde oldukça önemli bir yeri olan midede, çok farklı sebeplerden dolayı kanama meydana gelebilir ve ciddiye alınması gereken önemli bir rahatsızlıktır. Midede oluşan kanamalar ani ve şiddetli şekilde olabileceği gibi, az miktarda ve sürekli olmayan kanamalar da olabilir. Kanamaların belirtileri; hâlsizlik, yorgunluk, karında ağrı, midede yanma, kansızlık ve baş dönmesi, kan kusmak, dışkıda kan görülmesi, siyah renkli dışkı varlığı gibi olağan dışı durumlardır. Bu gibi önemli belirtileri olan mide kanaması tehlikeli mi? Bu soruya yanıt vermeden önce saydığımız belirtiler dışında diğer belirtileri de saymak gerekir.

Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Bunlar; üst karın bölgesinde rahatsızlık hissi ya da şiddetli ağrı, bulantı hissi ve kusma, dışkının siyah renkte ve katran gibi olması, sürekli ishal, ayakta duramama, bayılma, tansiyon düşüklüğü, göz kararması, aşırı terleme, kalp çarpıntısı  , nefes darlığı, iştah kaybı, hazımsızlık hissi ve şişkinlik, idrar miktarında azalma, midede aşırı tokluk hissi, kahve telvesi görünümünde kusma, makattan parlak ya da koyu kırmızı renkte kan gelmesidir. Bu belirtiler yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı hastalıklarında görülebilen ve bazen ölümle sonuçlanan ciddi belirtiler olup, bu tablonun aslında üst sindirim sistemi kanamaları olarak adlandırılması gerekmektedir.

Midesinde kanama olan hastaların yaklaşık onda biri hastanelerde dahi olsalar hayatlarını kaybedebilmektedirler. Stres mideyi hemen etkiler. Bunun yanında alkol, midedeki iltihap, bazı ilaçlar, midede oluşan tümörler, sigara, fazla kullanılan ağrı kesiciler de mide kanamasına neden olabilir. Peki mide kanaması tehlikeli mi? Bu gibi belirtileri olan mide kanaması ciddiye alınması gerekli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle midede kanama olmasından şüpheleniliyorsa en kısa sürede bir hastaneye başvurulmalıdır. Mide kanaması geçirdiğinden şüphelenilen hastanın durumu genel olarak kötüyse ve hastanın tansiyonu düşükse hastaya müdahale edilmelidir. Yani mide kanaması basite alınmamalıdır.