bas-agrisi-mide-agrisi

Baş ağrısı, her insanın hayatında sıkça karşılaştığı bir durumdur. Her yaş grubunda ağrıdan mustarip olma oranı yüksektir. Çeşitli ağrı kesicilerle bu durumun önüne geçilir. Fakat bu kalıcı bir yöntem değildir. Bazı baş ağrılarında beraberinde mide bulantısı isteği de oluşur. Genellikle bu tip ağrılar, migren olarak karşımıza çıkar. Mide bulantısının ardından gelen kusma ihtiyacı migren başlangıcı olarak kabul edilir. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusmak gibi bulgular, migren başlangıcının belirtisidir. Bu semptomlara bazen ışığa ve sese duyarlılık da eşlik eder. Ama en yaygın kanı, bu semptomların nedeninin migren olmasına dayanmaktadır. Migren, beynin midede bulantı hissi veren kısımlarını uyararak sinir yollarına etkiler. Östrojen seviyesinin düşmesi de bulantıların bir diğer sebebidir.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Kusmak ve Başlıca Sebepleri

Migrenin dışında bazı hastalık belirtisi olarak da kabul edilen baş ağrısı, mide bulantısı, kusmak değişik rahatsızlıklarında habercisidir. Gıda zehirlenmeleri, bademcik iltihabı, yiyecek alerjileri, kafein ve aşırı alkol kullanımı, stres ve depresyon, hamilelik ve regl öncesi sendromu gibi nedenlerden dolayı da bu sıkıntılar yaşanabilir. Bu sorunlardan biri görüldüğü zaman doktora danışmakta fayda vardır. Bozuk gıdaların yenmesi vücutta tepkimeye sebep olarak mide bulantısı yapabilir. Hamilelikte mide bulantısı ve kusma için geçerli bir durumdur. Uzun süre aç kalmak, kullanılan bazı ilaçlar, diyabet ilaçlarının aşırı kullanımı ve hormonsal bozukluklar da bu sorunların oluşmasının bir diğer sebebidir. Bütün bunlar araştırılarak soruna sebep olan faktörler açığa çıkarılmalıdır.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Kusmak ve Olası Hastalıklar

Şimdiye kadar bahsettiğimiz basit sorunların dışında ciddi rahatsızlıklara sebebiyet veren baş ağrısı, mide bulantısı, kusmak çok yönlü olarak incelenmesi gereken bir konudur.  Kafatası kırıkları, beyin tümörü, böbrek rahatsızlıkları, beyin hasarları ve hepatit A da bunlardan bazılarıdır. Düzenli yapılacak doktor kontrolleri bu sıkıntıların belirlenmesinde etkili bir çözümdür. Bu nedenle uzun araba yolculuklarında da bu sorun sıklıkla yaşanır. Bilgisayar karşısında geçirilen uzun zamanlar göz yorulmasına sebep olduğu için bu durumda baş ağrısı mide bulantısı ve kusma yapabilir. Uzun süre uykusuz kalmak da rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkarır. Tedavi için öncelikle sorunun sebebini bilinmesi gerekir. Bitkisel yollarla da bu şikayetlerin geçirilmesinde size yardımcı olabilir. Özellikle zencefil çayı bulantının geçmesini sağlar. Bu rahatsızlıklar ile beraber değişik semptomlar görüyorsa o zaman doktordan yardım almakta fayda vardır. Eğer ağrılarınız yaptığınız tedaviye cevap vermiyorsa orada endişe edilecek bir durum var demektir. Doktora başvurarak çözüme ulaşmak en akıllıca yapılabilecek şeydir.