Mide üşütmesine ne iyi gelir
Mide üşütmesine ne iyi gelir

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir

Halk arasında mide üşütmesi, mide gribi olarak adlandırılan ‘viral gastroenterit’; virüs, bakteri veya parazitlerin sebep olduğu, bulaşıcı bir hastalıktır. Daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan çocuk ve yaşlılarda görülmesine rağmen her yaştan insanı etkilemektedir. Koruyucu aşısı veya özel bir ilacı bulunmadığı için mide üşütmesine ne iyi gelir sorusunun sorularak gerekli tedbirlerin alınması önemlidir. Hastalık, enfeksiyondan sonraki bir iki gün içinde ishal ve mide bulantısı ile kendini göstermeye başlar.  Ateş, kusma, halsizlik, iştahsızlık diğer belirtiler arasındadır. Eğer kanlı kusma veya ishal oluyorsa, hastalık uzun süredir devam ediyorsa doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle bebek ve yaşlıların hastalıklarına dikkat etmek ve bir uzmana danışmak önemlidir.

Mide üşütmesine iyi gelecekler

Evde yapılacaklar ve iyi gelecek bazı besinler ile mide üşütmesine ne iyi gelir sorusuna cevap verilebilinir. İshal yüzünden vücutta kaybedilen sudan dolayı dehidre olmayı önlemek ve vücudun direncini korumak için bol su tüketilmelidir. Ve hastalık boyunca yeterli dinlenmeye ve yeterli uyumaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Zencefil, mide ve sindirim sisteminin bağışıklığının korunmasında en etkili doğal bitkidir. Zencefil ile birçok mide rahatsızlığının üstesinden gelinmektedir. Taze ve toz haldeki zencefilden hazırlanacak zencefil çayı içine bir çay kaşığı bal eklenerekten de içilebilir. Zencefil çayının yanı sıra nane-limon, papatya çayları gibi mide dostu çaylarda içilebilinir.

Hangi tür besinler tüketmeliyiz?

Yağlı ve tuzlu, ağır yiyeceklerden ve alkol, sigaradan kaçınılmalıdır. Onun yerine patates haşlaması, muz, kızarmış ekmek gibi hem hafif hem de vücudun enerji ihtiyacını karşılayacak besinleri tercih etmeli, özellikle doğal bir antibiyotik özelliği olan yoğurdu tüketmeyi de ihmal edilmemelidir. Kemik suyu çorbası sindirim ve bağışıklık sistemine çok iyi gelen çorbadır. Sindirimi kolaydır ve bağırsakları rahatlatır. Aynı zamanda ishale de iyi gelmektedir.

Hastalanmadan hastalığı engellemekte önemlidir. Mide üşütmesine ne iyi gelir sorusundan sonra nasıl korunabilirim sorusu da sorulması gereklidir. En temel olarak hijyen ve temizliğe dikkat ederek hastalıktan korunmaya çalışılmalıdır. Yemeklerden önce ve sonra eller yıkanmalı, pis yerlere dokunulmaktan kaçınılmalı, el ağza götürmemeli ve hasta olan kişiler ile aynı kaptan yemek yenmemelidir.