Mide Bulantısı Nedenleri
Mide Bulantısı Nedenleri

Mide Bulantısı Nedenleri

Kişiler sıklıkla yaşanan mide bulantısı sorunlarından şikayet etmektedir. Mide bulantısı sorunlarının yaşanmasının birçok farklı sebepleri olabilir. İnsanların bu konuda akıllarına ilk başta mide hastalıkları gelmektedir. Fakat mide bulantısı birçok ciddi hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle mide bulantısı yaşayan hastaların şikayetleri kısa bir süre içinde geçmezse mutlaka doktorlara başvurulması gerekmektedir. Mide bulantısı nedenleri genellikle şunlardır;

  • Mide ve bağırsakta yaşanan enfeksiyonlar ve gıda kaynaklı zehirlenmeler,
  • Mide hastalığı, akut gastrit ve ani başlayan gastrit sorunları,
  • Fazla alkol tüketimi, bazı ilaçların yan etkileri,
  • Gebelik döneminde yaşanan mide bulantıları

Bu sebepler dışında birçok farklı sebepte mide bulantısı yaşamanıza neden olabilir. Mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin yaşanmasının nedeni hafif rahatsızlıklar olabileceği gibi ciddi rahatsızlıklar da olabilmektedir. Bu tür ciddi mide bulantısı hastalıklarına organik mide bulantısı denilmektedir. Bu nedenle hastalar mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Mide Bulantısı Tedavileri Nedir?

Mide bulantısı sorunları için yapılan bazı tedavi çeşitleri vardır. Bu tedaviler hastanın durumuna ve mide bulantısının sebeplerine göre değişmektedir. Örneğin gıda zehirlenmesi sebebiyle hastaneye başvuran bir hastaya yapılacak tedavi midesinin yıkanması şeklinde olacaktır. Bu sayede midesindeki zararlı maddeler kana karışmadan vücuttan atılmaktadır. Mide yıkanması dışında, bazı hastalara ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Herhangi bir hastalığın yan etkisi olarak mide bulantısı sorunu yaşayan hastalara ek mide ilaçları verilebilir. Mide bulantısı ciddi olan ve bu tür tedavilerden sonuç alamayan kişiler için bazı durumlarda ameliyat da söz konusu olabilir. Hastalığınızın ciddi olup olmadığı ve yaşadığınız mide bulantısı nedenleri araştırılmalıdır. Ciddi bir sorun olduğunda mutlaka cerrahi müdahale seçeneğine başvurulmalıdır.

Mide Bulantısında Doktora Ne Zaman Başvurulmalıdır?

İnsanların yaşadığı mide bulantısı nedenleri ufak sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Genellikle küçük sebeplerden ortaya çıkan mide bulantısı dışında ciddi sorunlardan kaynaklanan mide bulantıları da olabilmektedir. Bu tür ciddi sorunlarda mutlaka doktora ve sağlık merkezine başvurmak gerekmektedir. Mide bulantısıyla birlikte göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı ve ishal, bulanık görme ve bayılma, zihin karışıklıkları, yüksek ateş ve çarpıntı gibi rahatsızlıklar yaşayan kişilerin ciddi bir sağlık problemi olabilmektedir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıklar yaşayan kişiler mutlaka doktora başvurmalıdır.