cocuklarda-bas-agrisi-ve-mide-bulantisi

Çocuklarda baş ağrısı ve mide bulantısı, günümüz çapında oldukça sık karşımıza çıkan ve sağlık kuruluşlarında kolaylıkla tedavi edilebilen durumlar arasında yer almaktadır. Son günlerce sıklıkla görülen durum, çocuklarda hareketsizlik ve radyasyon ürünleri ile oldukça sık bağdaştırılmaktadır. Artık dışarıda oynamayan çocuklar, bütün gün bilgisayar başında oturdukları için radyasyona bağlı mide ağrısı ve bulantı sorunları yaşayabilmektedirler. İlgili durum sıklıkla ortaya çıktığında ve baş edilemez bir durum oluşturduğunda acilen doktora gidilmelidir. Sevk edilen birimde gerçekleştirilen muayene ve tedavi işlemlerinden sonra çoğu çocuğun şikayetleri azalmakta ve normal hayatına geri dönmektedir. Fakat en önemli tedavi yönteminin çocuklarda radyasyon azalımı ve hareketli bir yaşam olduğunu unutmamak gerekir. 

Çocuklarda Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Yapan Hastalıklar Nelerdir? 

Çocuklarda baş ağrısı ve mide bulantısının durumları, birçok hastalığında habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle mide ağrısı ve bulantısı olabilesi adına hiçbir durum yokken ve durup dururken şikayetlerin başlaması halinde altında yatan bazı hastalıklardan şüphelenilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki, çocuklarda sıklıkla görülmekte olan diş çürümelerine karşı iltihap toplanmasıdır. Vücudun ilgili duruma karşı reaksiyon göstermesi, mide yanması veya baş ağrısı gibi durumların oluşabilmesine zemin hazırlamaktadır. Ayrıca birçok solunum yolu rahatsızlığı, çocuklarda ateşle beraber baş ağrısı ve mide bulantısını tetikleyebilmektedir. Bu tarz durumların oluşmaması için şikayetlerin çıkmaya başladığı andan itibaren çocukların hastane kurumlarına götürülmesi şarttır. 

Çocuklarda Baş Ağrısı ve Mide Bulantısını Nasıl Engelleriz? 

Çocuklarda baş ağrısı ve mide bulantısı hem onlar hem de aileleri için ciddi sorunlar yaratabilecek semptomlar arasında yer almaktadır. Diş çürümesi, sinüzit ve kulak iltihabı tarzı nedenlerle oluşabilmekte olan komplikasyonlar, çocukların hayat kalitesini düşürebilecek kadar yüksek noktalarda sürebilmektedir. Bu tarz durumlarda çocuklara nane limon veya papatya çayı tarzı bitkisel ürünlerin içirilmesi, baş ağrısı ve mide sorunlarına karşı en önemli birimlerden biri olacaktır. Ayrıca ılık süt tüketilmesi de mideye bağlı ağrıların son bulmasına yardımcı olacaktır. Fakat ailelerin ilgili semptomları gördükleri anda doktora gitmesi ve prestijli bir sağlık kurumundan destek almaları en güvenilir ve kesin yöntem olacaktır.  

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN