Mide Gribi
Mide Gribi

İçindekiler

Mide Gribi

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz mide gribi kendisini karın ağrıları, kusma, yaşanan bölgesel ağrılar ile göstermektedir. Mide gribi oldukça hızlı ve kolay bulaşan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle hastalık kişiler virüse maruz kaldıktan 24 ila 48 saat sonra ortaya çıkmaya başlamaktadır. Hastalık vücuda girdikten sonra ilk iki gün oldukça şiddetli seyretmektedir.

Mide gribinin başlaması veya bulaşması için normal grip gibi soğuk havalar etken değildir. Kapalı ve çok kalabalık ortamlarda fazlaca kalan kişilerde bu hastalık sıklıkla görülmektedir. Mide gribine yakalanmanız halinde bol bol sıvı alarak bu virüsün atılmasına yardımcı olmalısınız. Kusma ve ishal bu rahatsızlıkla seyredebileceği için sıvı kaybınızın en az miktarda olmasına dikkat ediniz veya en yakın sağlık kuruluşundan destek alınız.

Mide Gribinin Belirtileri

Kişiler mide gribi rahatsızlığına yakalanmış ise bazı belirtiler vermektedir. Bu belirtiler;

  • Kusma
  • İshal
  • Yüksek ateş
  • Karın ağrıları
  • Karın kasılmaları’dır.

Mide gribi kalabalık ortamlarda hızlıca yayıldığı için sıklıkla eller yıkanmalıdır. Eğer çevrenizde mide gribi olmuş biri var ise kesinlikle onun eşyalarını kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde bu virüs size de bulaşabilir. Mide gribinin virüsü ısıya oldukça dayanıklıdır. Ayrıca havuzlardan, içme sularından ve sebzelerden, meyvelerden de hızlıca bu virüs kişilere bulaşabilmektedir.

Mide Gribi Tedavi

Kişiler mide gribi virüsünü aldıktan sonra 24 ila 48 saat içinde etkileri görülmeye başlamaktadır. Mide gribine rota ve nora virüsleri neden olmaktadır. Ancak bu gribi tedavi edecek etkili bir aşı bulunmamaktadır. Bu durumda yapmanız gereken doktora giderek ve bolca su içerek dinlenmeye çalışarak bu virüsten kurtulmaya çalışmanız olacaktır. Doktorunuzun önerdiği ilaçları içerek ve önerdiği tedaviye harfiyen uyarak bu hastalıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

Eğer bu virüsü kapmaktan endişe duyuyor iseniz kalabalık ortamlardan uzak durmalısınız. Toplu taşıma araçları, havuzlar, restoranlar gibi kapalı mekanlar içinde kolayca yayılan bu virüsten uzak kalmak için basit önemler alabilirsiniz. Kapalı mekanlarda uzun süre kalmaktan kaçınarak ve ellerinizi sıkça dezenfekte ederek bu hastalıktan korunabilirsiniz. Ayaklarınızın üşümemesine, karın ve sırtınızın sıcak kalmasına, yediğiniz her şeyi iyice yıkamaya dikkat ederek bu hastalığa karşı önlem alabilirsiniz.