Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?
Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Yediğimiz besinlerin sindirimi midede başlar. Bu sebeple en çok sıkıntı çekilen organların başında mide gelir. Ekşime ve yanma kısaca reflü adı verilen bir hastalığın belirtisidir. Ancak bazı durumlarda ülser ya da tümörde benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Bu sebeple mide ekşimesi olan hastaların endoskopi yaptırmaları tavsiye edilir. Mide yanması, yenilen yemeklerin sindirimi zorlaştırması sonucu ortaya çıkar. Her yaş grubunda görülebilir. Besinlerin salgıladığı asit yoğunluğu, yemek borusunda yanma hissi oluşturur. Mideyi yormayan yiyecekleri tüketmek, sindirimin daha kolay yapılmasını sağlar. Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusunun cevabı; lifli besinlerin tüketimine arttırmaktır.

Mide Ekşimesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Midede şişlik olarak ortaya çıkan bu durum, ağızda su birikmesine sebep verir. Bu da mide bulantısına sebebiyet verir. Yemekten sonra hemen uyumak ve aç karnına sigara içmek rahatsızlığı tetikleyen faktörler arasında sayılabilir. Alkol kullanımı da mide ekşimesini tetikleyen önemli bir faktördür. Fazla yemek tüketme, aşırı yağlı beslenmek ve yemekten sonra uzanmak mide ekşimesini tetikleyen etkenlerdendir. Hamilelik döneminde mide ekşimesine sebep olabilir. Safra kesesi iltihabı da mide yanmasını tetikleyen bir faktördür. Mide ekşimesine ne iyi gelir seçenekleri arasında, sofradan yoğurdu eksik etmemek gelir. Lifli yapısı sebebiyle muzu tercih etmekte başka bir alternatiftir. Zeytinyağını aç karnına içmek de faydalı olabilir. Elma sirkesi de fermente bir gıda olduğu için tercih edilebilir.

Mide Ekşimesi Tedavisi

Mide ekşimesi için önerilecek gıdalar arasında; badem, aloe vera suyu, bal, elma ve ayran sayılabilir. Bademi ağızda un haline gelene kadar çiğnedikten sonra yutmak gerekmektedir. Aloe vera suyu ise ağrı ve iltihaplarda etkili bir yöntemdir. Aç karnına, bir fincanın dörtte biri kadar içilecek Aloe Vera suyu mideyi korumaya birebirdir. Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusuna bir diğer alternatifi ise baldır. Bir bardak sıcak suyun içine yarım limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal koyarak içilmesi mide asidinin fazla üretilmesini düzenler. Çok hızlı yemek tüketmek ve laktoz intoleransı da tetikleyici bir faktördür. Bazı ilaçlarda mide ekşimesine sebep olur. Mide koruyucu ilaçlar ile beraber kullanmak gerekir.