Mide Kanseri Belirtileri
Mide Kanseri Belirtileri

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri kişilerde genellikle 50’li yaşlardan sonra görülmektedir. Erkekler mide kanserine kadınlardan iki kat daha fazla yakalanmaktadır. Mide kanserini artıran ve risk altına girmenizi sağlayan en önemli etmen beslenme şeklinizdir. Mide kanseri oldukça gizli ilerleyen bir hastalıktır. Elbette bazı belirtiler vermektedir. Mide kanseri genellikle mide ve karın bölgesinde rahatsızlıklar hissetmeye başlamanız ile doktora başvurmanız sonucu ortaya çıkmaktadır.  En sık görülen mide kanseri belirtileri ise;

  • Karın ağrıları ve hızla kilo kaybı,
  • İştah kesilmesi,
  • Halsizlik,
  • Aralıklı veya sürekli mide bulantısı,
  • Ara ara veya sıkça kusma,
  • Midede yaşanan şişkinlik hissiyatı,
  • Karaciğerde gözlemlenen büyüme,
  • Ani gelişen sarılık,
  • Karında sıvı birikmesi,
  • Hazımsızlık.

Eğer bu belirtilerden bazılarını yaşıyor iseniz alanında uzaman bir hekime başvurmalısınız. Doktorunuz gereken tetkikleri yaparak size en doğru bilgilendirmeyi yapacaktır.

Mide Kanseri Tanısı Koyma

Kişiler mide kanseri belirtileri ile doktora geldiklerinde hasta hikayesi dinlendikten sonra kesinlikle endoskopi yapılmaktadır. Endoskopi mide kanserine teşhis konulabilmesi için en gerekli işlemdir. Doktorunuz endoskopi ile midenize giriş yaptıktan sonra midenizin tüm kısımlarını detaylıca inceleyerek şüpheli gördüğü bir kısım var ise bu alandan parça alarak en doğru tanıyı koymaktadır. Yapılan endoskopi ve alınan parça ile konulan tanılar %95 oranında doğru olmaktadır.

Sakın endoskopi olma korkusu ile rahatsızlığınız ötelemeye veya görmezden gelmeye çalışmayınız. Çünkü mide kanseri sinsi seyri nedeni ile bazen tedavi ertelenmesi durumundan dolayı yaşamların son bulması ile sonlana bilmektedir.

Her kanser türünde olduğu gibi mide kanseri için de erken tanı oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle mide kanseri belirtileri olabilir düşünceniz bile var ise en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Mide Kanseri Teşhisi

Doktorunuz gerekli çalışmalarını tamamladıktan sonra eğer mide kanseri tanısı koymuş ise artık yapılacak tek şey hızlıca tedaviye başlamak olacaktır. Bu nedenle ilk olarak bilgisayarlı tomografi çekilerek hastalığınızın derecesi saptanmaya çalışılmaktadır. Ardından bazı özel cihazlar ile detaylı çekim işlemleri yapılacaktır. Eğer doktorunuz gerekli görür ise mide kanserinin teşhisinde yine oldukça etkin olan bir uygulama olan laparoskopi uygulamasını da tercih edebilir. Bu sayede kanserin karın içindeki durumu çok daha iyi gözlemlenmektedir. Kişilerin mide kanseri belirtileri arasından bazılarını yaşamaları halinde beklemeden doktora başvurmaları bu kanseri yenmeniz açısından oldukça önemlidir.