gebelikte-mide-agrisi

Gebelik döneminde vücutta birtakım değişiklikler yaşanmaktadır. Gebeliğin ilk haftasından son haftasına kadar gebelikte mide ağrısı görülebilmektedir. Bu durum olağan bir durumdur. Bazı anne adaylarında daha sık karşılaşılırken bazı anne adaylarında daha az yaşanmaktadır.

Gebelik sürecinde en çok karşılaşılan rahatsızlardan biri olan mide ağrısının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Hormonal değişimler yaşanan değişimlerin temel nedenidir. Bebeğin rahim içinde büyüyüp gelişmesi sonucunda karna baskı yapmaktadır. Bu durumların dışında enfeksiyon olması da mide ağrısına neden olmaktadır.

Gebelikte Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte mide ağrısı sık karşılaşılan bir durum olmak ile birlikte çeşitli çözümlerde bulunmaktadır. Beslenme alışkanlıklarına anne adayı dikkat etmelidir. Çay, kahve yerine maden suyu ya da bitki çayları içmelidir. Kızartma ya da acılı yemekler yemekten kaçınmalıdır.

Öğünlerde mide asidini dengeleyecek gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdalar lahana, tarçın, yoğurttur. Öğünler arasında çok uzun tutulmamalıdır. Sık sık yemek yenmelidir. Ancak her öğünde az oranlarda yenmelidir. Ilık süt mide ağrısına çok iyi gelmektedir.

Süt ürünleri, tavuk alırken alınan gıdaların özelliklerine iyice bakılmalıdır. Bu gıda maddelerden gelebilecek çeşitli bakteriler bebek ve anne sağlığı için sorun teşkil etmektedir.

Daha bol ve rahat kıyafetler giyilmelidir. Eski kıyafetleriniz gebelik sürecinde dar gelmeye başlayacaktır. Kıyafetlerin dar olması sindirim sistemini zorlamaktadır. Bu yüzden mide ağrısı problemi ile karşılaşılmaktadır.

Şiddetli Mide Ağrısında Doktorunuza Başvurun

Gebelik döneminde vücudumuzun vermiş olduğu tüm tepkileri önemsemek gerekmektedir. Elbette ki bu tepkileri önemserken paronaya halinde olmamak da gerekmektedir. Mide ağrısı çektiğiniz zaman doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Bununla birlikte mide ağrısı ya da karın ağrısının normal olarak değerlendirildiği hallerde bulunmaktadır. Ancak şiddetli bir şekilde karın ağrısı varsa ve yüksek ateş beraberinde ishali de getirmişse mutlaka; doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gebelikte mide ağrısı

Gebelik çok özel bir dönemdir. İlk aylarda kusma, bulantı ile başlayan belirtiler ilerleyen zamanlarda mide ağrısı yaşanmaktadır. Gebelikte mide ağrısı genellik ile rahatsız edici bir durum olmasa da bazı durumlarda bazı rahatsızlıkların bir belirtisi olmaktadır.  Ağrının çok şiddetli olması, yüksek ateş, ishal olunması ve ishalden kan gelmesi halinde doktorunuza başvurmalısınız.