İnsan sağlığına dikkat etmez ve vücudunu koruma altına almazsa çeşitli hastalıklara yakalanması an meselesidir. Yaşadığımız zaman diliminde hasta olmamıza neden olacak çok fazla sebep vardır. Bundan dolayı dikkatli olmak ve vücudumuzun seslerine kulak vermeliyiz. Karın ağrısı mide bulantısı en sık rastlanan rahatsızlık şeklidir. Hastalığın nedenleri çok farklı olabilir.

Kısa süren karın ağrısı veya mide bulantısı yenilen bir gıdadan kaynaklanabilir. Alınan gıda vücuttan atılınca rahatsızlık ortadan kalkar. Bazen ise rahatsızlık azalmak yerine artmaya ve yeni semptomlar eklenmeye başlar. Böyle durumlarda daha ciddi hastalıklar olabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir. Bundan dolayı hemen doktorunuza müracaat etmeniz şart olmaktadır.

Üşütme ve Karın Ağrısı Mide Bulantısı

Kış aylarında havalar soğuk olur. Soğuklardan kaynaklı üşütmeler olur. Üşütmeler neticesinde en çok görülen hastalık grip ve mide üşütmesidir. Karın ağrısı mide bulantısı, mide üşütmelerinde yoğun olarak görülür. Aslında mide üşütmesi, karın bölgesinin soğuğa maruz kalmasından veya soğuk şeyler tüketmekten kaynaklanmaz. Mide üşütmesi bakteri, parazit ve virüslerin çoğalmasından kaynaklanan bir hastalık türüdür.

Mide üşütmesi halsizlik

Midede çoğalan bakteriler, virüsler hastalığa neden olunca birçok organı etkiler. Bundan dolayı mide bulantısını karın ağrısı gibi durumlar takip eder. Mide üşütmesi halsizlik olarak kendini gösterir. Halsizlik sonrasında hastayı yatağa düşürür. Günlerce yatarak tedavi olması gerekir. Ancak bu sayede sağlığınıza yeniden kavuşmanız mümkün olmaktadır.

Ciddi Hastalıklar ve Karın Ağrısı Mide Bulantısı İlişkisi

Önemsiz nedenlerden kaynaklı olan mide bulantıları kısa sürede geçer. Fakat bazı bulantılar vardır ki uzun süre geçmiş olmasına rağmen devam eder. Mide bulantısı kronik hale geldiyse ve kusma, ateş, soluk ten, aşırı ishal gibi farklı durumlar eklendiyse hemen doktora başvurulmalıdır.

Karın ağrısı mide bulantısı

Karın ağrısı mide bulantısı doktora başvurmayı gerektiren durumlardandır. Yapılan muayene, tetkik ve tahliller neticesinde bulantı ve ağrının nedeni anlaşılır. Ağrı ve bulantının nedeni ciddi hastalıklar olabilir. Migren, sindirim sistemindeki kanser gibi ciddi hastalıklar ve benzer hastalıklar olabileceği gibi psikolojik rahatsızlıklar da olabilir. Bu noktada doktorunuza danışmanız en mantıklı seçenek olarak karşınıza çıkacaktır.