hamilelikte-karin-agrisi

Her kadın anne olmak ister. Dünyanın tartışmasız en güzel olgularından bir tanesi anne olmaktır. Ama bir çocuğun dünyaya gelmesinden önce yaşanan bir hamilelik bir dönemi vardır ve bu dönem her kadında farklı farklı geçer. Kimi kadınlar hiçbir sorun yaşamaz iken kimi kadınlar karın ağrısı, mide bulantısı gibi değişik sorunlar yaşar. Bu da ister istemez hamilelikte karın ağrısı normal mi sorusunu beraberinde getirir.

Hamilelikte karın ağrısı farklı nedenlerden ötürü yaşanır. Bunlardan ilki hamilelikle beraber vücutta baş göstermeye başlayan değişimlerdir. Rahmin büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun olabilir. Bir diğer neden ise dış gebelik durumudur.  Çok nadiren de olsa düşük riski ortaya çıktığı zaman hamilelikte karın ağrısı görülebilir. Bundan dolayı karın ağrısını önemsemek gerekmektedir.

Bu Durumda Ne Yapılması Gerekir?

Üstte belirtilen nedenlerden dolayı hamilelikte karın ağrısı normal mi sorusuna verilebilecek yanıt duruma göre farklılık gösterdiğidir.  Anne adayı karın ağrısı yaşadığı zaman hiç vakit kaybetmeden hemen kendi kadın doğum uzmanına giderek yaşadığı bu karın ağrısını ve varsa başka şikayetlerini ifade etmelidir.

Uzmanlar eğer karın ağrısının rahminin büyümesine bağlı ise o zaman tedavi gerektirmez ve kişinin evde dinlenmesi gerekir. Ama dış gebelik ya da düşme riski gibi bir durum var ise o zaman doktor hiç zaman kaybetmeden olaya müdahale eder. Böylece olası riskli durumun ortadan kaldırılması noktasında profesyonel bir destek de almış olursunuz.

Başka Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sonuç olarak hamilelikte karın ağrısı normal mi sorusunun yanıtını bu şekilde verdikten sonra yapılması gereken başka şeyleri de göz ardı etmemek gerekir. Hamilelik hassas ve zorlayıcı olan bir süreçtir. Her aşamasında gereken özeni göstermek şarttır. Kişi yaşadığı her kafasına takılan soru ve/veya sorunda mutlaka doktoruna danışmalıdır. Zaman burada oldukça önemlidir. Anne adayı beslenmesinden giyinmesine kadar her şeyine dikkat etmelidir. Hamilelikte zaman zaman karın ağrısı şikayetlerin arttığı bilinmektedir. Bu nokta ağrı şikayetinin artması sonrasında doktorunuza başvurmanız en mantıklı seçenek olarak karşınıza çıkacaktur.