İlerlemiş Mide Kanseri Belirtileri
İlerlemiş Mide Kanseri Belirtileri

Mide mukozasında oluşan tümörün yayılmasıyla mide kanseri ortaya çıkmaktadır. En çok görülen kanser türlerinden biri olmasının yanında gizli şekilde ilerlemesiyle büyük tehlike ifade etmektedir. Çoğu zaman ilerlediğinde kendini göstermekte olduğundan kanser türleri arasında en tehlikelilerden biri olmaktadır. Başlangıç aşamasında ciddi belirtileri olmayan bu kanser ilerlemiş mide kanseri belirtileri ile kendini göstermektedir.

Mide kanseri riski taşıyanlar ailesinde mide kanseri geçirmiş bireyler bulunanlar, aşırı alkol ve sigara tüketen bireyler ve 50 yaş üstü olmaktadır. Özellikle bu grupta olan kişiler için görülen mide kanseri ileri düzeye ulaştığında birtakım belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Mide Kanserinin İleri Düzeydeki Belirtileri

  • Sık görülen mide bulantısı ve kusma
  • İştahsızlık
  • Ani kilo kaybı
  • Aşırı yorgunluk
  • Yemek sonrası mide ağrısı
  • Erken doyma hissi gibi durumlar olarak öne çıkmaktadır.

Bu belirtiler görülmeye başlandığında mide kanseri ileri seviyeye gelmiş demektir. Gizli ilerlemesiyle başlangıçta çoğu zaman fark edilemeyen mide kanseri bu belirtiler görüldüğünde teşhis edilebilmekte ve tanı koyulmaktadır. Bununla birlikte mide kanserinin gelişmesini ve ilerlemesini etkileyen faktörlerin başında fazla tuzlu yemekler tüketmek, aşırı alkol kullanımı, tam pişmemiş gıdaların tüketilmesi gelmektedir.

Bu belirtiler bulunan kişilerin doktora başvurması gerekmektedir. İlerlemiş mide kanseri belirtileri taşıyan kişiler için birtakım tıbbi işlemlere başvurulmaktadır. Bu belirtileri taşıyan kişilere endoskopi, biyopsi ve X ışınları ile görüntülüme yapılarak tanı koyulmaktadır. İleri seviye mide kanseri tedavisi ise kemoterapi ve radyasyon tedavisi uygulanmaktadır.

Zamanında mide kanseri tanısı konularak tedavi edilmeyen kişilerde ileri düzey mide kanseri yanında birtakım kanser belirtileri de görülebilmektedir. Zira ileri düzey mide kanseri belirtileri fark edilemediğinde kanser akciğer, karaciğer ve lenf bezlerine de sıçrayabilmektedir. Böylece daha da riskli bir durum ortaya çıkmış olacaktır.

Belirtilen sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ilerlemiş mide kanseri belirtileri konusunda dikkatli davranılması gerekmektedir. Zira tanı konulduğunda ilerlemiş de olsa mide kanserinin tedavisi mümkün olmaktadır. Ancak fark edilememesi durumunda farklı organlara sıçrayarak daha ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Bundan dolayı gizli ilerleyen mide kanseri için bilgi sahibi olunması büyük önem ifade etmektedir.