Mide Ameliyatı Kaç Kilo Verdirir

Günümüzde insanların birçoğu düzensiz beslenme sonucu obeziteye yakalanmaktadır. Her geçen gün kilo almakta ve bu kilolar ile başa çıkamamaktadırlar. Süreç içinde 150 ya da 200 kilogram gibi rakamlar görülebilmektedir. Bundan dolayı birçok insan mide ameliyatı olmaya karar vermektedir. Mide ameliyatı olmak isteyen her kişi mide ameliyatı olamamaktadır. Mide ameliyatının yapılıp yapılamayacağı doktorlar tarafından verilen kararla belirlenmektedir.

Mide Ameliyatı Nedir ve Kaç Kilo Verdirir?

Mide ameliyatı ( tüp mide ) zamanla aşırı büyümüş midenin bir kısmının alınması ile yapılan açık bir ameliyattır. Ameliyatın yapılış amacı aşırı büyümüş mideyi küçültüp devam eden süreçte hastanın çok az yiyecek ile tok kalmasını sağlamaktadır. Ameliyat esnasında midenin en yumuşak kısmı olan ve iştahı yöneten bölge cerrahi operasyon ile alınır.
Alınan parçadan geriye yaklaşık bir muz tanesi kadar alan kaplayacak mide kalır. Bu sürecin ardından hastalar kilolarına göre en az 12 kilo vermektedir. Ancak bu rakam kişinin iradesine göre 60+ kilolara kadar çıkmaktadır. Bu rakamlar her hastada değişiklik göstermektedir. Çünkü her kişinin iradesi ve nefsi kilo vermede çok büyük etkendir.

Kimler Mide Ameliyatı Olmamalıdır?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ameliyatın yapılması uzman doktorlar tarafından belirtilmektedir. Ancak aşağıda belirtilen şartlara uymayan hiçbir hasta mide ameliyatı olamaz.

  • 18 ile 80 yaş sınırının dışındaki hiçbir hasta mide ameliyatı olamaz.
  • Alkol ya da madde bağımlılığı olan kişiler mide ameliyatı olamaz.
  • Ciddi kalp ve akciğer hastalığına sahip kişiler mide ameliyatı olamaz.
  • Anestezi sürecinde rahatsızlık yaşayabilecek hiçbir hasta ameliyat olmaz.
  • Vücut kitle endeksi 40’ın altında olan kişiler mide ameliyatı olamaz.

Mide Ameliyatı Zararlı Mı?

Her ameliyatın kendine göre riskleri bulunmaktadır. Genel olarak ameliyatlara zararlı ya da faydalı demek doğru olmaz. Ameliyatlar başarı oranlarına göre değerlendirilmektedir. Yapılan araştırmalara göre mide ameliyatlarında %60 gibi bir başarı oranı olmaktadır. Bu oran aslında az gelebilir ancak günümüzde yapılan ameliyatların birçoğuna göre daha fazla başarı oranı yakalanmaktadır.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN