Gastrik Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?

Günümüzün hastalığı olan obeziteden çok kişi müzdarip durumda bulunuyor. Obezite olan ve aşırı kilolardan sıkıntı yaşayan kişiler kilolarından kurtulmak için bazı cerrahi müdahalelere başvuruyorlar. Bu cerrahi müdahalelerden bir tanesi de gastrik bypass ameliyatıdır. Öncelikle size gastrik bypass ameliyatının ne olduğunu söylemek istiyoruz.

Gastrik bypass ameliyatı; kişinin midesinin ve bağırsağının tekrar düzene girmesi ve bazı bölgelerinin ise devre dışı kalmasını sağlayan bir ameliyattır. Gastrik bypass ameliyatının ne kadar sürede olduğunu sizlere söylemek gerekirse bu yaklaşık olarak 1,5 ile 2 saat arasında oluyor. Kişiye genel anestezi uygulanarak komple bayılması sağlanıyor.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Gastrik bypass ameliyatının genelde kilolu kişilere uygulandığı bilinse bile kilo haricinde farklı amaçlar ile birçok insana uygulanabiliyor. Uygulanması genelde ilk tercih olarak görülmüyor. Diğer ameliyat türlerinin düzeltilmesi ameliyatı olarak uygulanması yapılıyor. Sizlere kimlere uygulanacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

  • 40 yaşın üstündeki kilolu olan ve kilo almasının altında yemek yeme bozukluğu olan kişilere uygulanıyor.
  • Zayıflamak için kişi mide bandı ve kelepçe gibi şeyler yaptıysa ve bu ameliyat başarısız olduysa bu ameliyatın sonucunu ortadan kaldırarak zayıflaması için uygulanır.
  • Aşırı kilolarından dolayı insülin seviyesinin daha dirençli hale gelmesi için uygulanır.
  • Kişide yağ oranı fazlaysa ve yağ oranı kişide durumu kiloya çeviriyorsa bu durumu ortadan kaldırmak için uygulanır.

Bu saymış olduğumuz durumlar bazı durumlarda kişilere uygulanacak mide ameliyatı arasında geliyor.

Gastrik Bypass Ameliyatı Uygulama Teknikleri Nelerdir?

Gastrik bypass ameliyatı uygulaması kişinin isteğine göre açık ve kapalı olarak tercih edilemiyor. İstem dışı olan ameliyatların hepsi kapalı teknikle uygulanıyor. Bu tekniğin ismine ise laparoskopi deniyor. Laparoskopi tekniğinin yanında başka tıbbi cihazlar kullanılarak kişide minimum bir kesik olması amaçlanıyor. Ve bu sayede iç organlara daha az müdahale ediliyor.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra bazı şeylere en üst seviyede dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle beslenmeye, duş alımında yapılması gerekenlere, havuz ve denize girmelere, ilaç kullanımı, saunaya girmeye, alkol ve sigara kullanımına dikkat edilmelidir.