Mide Yanması Nedir

Sindirim sorunu yaşanmasıyla ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Diğer bir deyişle; tüketilen yiyeceklerin sindirimi zorlaştırmasıyla meydana gelmektedir. Yenilen yiyeceklerin sindirimi için salgılanmakta olan asidin yoğunluğundan dolayı yemek borusunda yanma hissi meydana gelir. Sıklıkla yaşanan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Mide yanması birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği gibi mide yanmasının farklı nedenleri olabilir;

  • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları
  • Aşırı yağlı besinler tüketmek
  • Aşırı asitli besinler yemek
  • Fazla baharat içeren gıdalar tüketmek
  • Yemek yerken lokmaları iyi çiğnememek

Sayılan hususlar sıklıkla mide yanmasına neden olabilir.

Mide Yanmasını Engellemek Mümkün Mü?

Mide yanmasının sebeplerine bakıldığında sebeplerin genel olarak kişilerin yanlış davranışlarından kaynaklandığı görülmektedir. Mide yanması yaşayan kişilerin beslenme konusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Mide yanmasına sebebiyet verecek besin ve gıdaların tüketiminden kaçılmalıdır. Yemek esnasında lokmalar iyi çiğnenmelidir. Böylece sindirim çok daha kolay olacaktır. Bazı besin ve gıdalar mide yanmasına neden olur. Bu besin ve gıdalar bilinmeli ve bunların tüketiminden kaçılmalıdır.

Yüksek oranlarda yağ içeren yiyecekler, tuz, rafine karbonhidratlar, fasulyeler gibi yiyecek grupları mide yanmasını tetiklemektedir. Bu yiyeceklerden tamamen uzaklaşmak mümkün olmasa da bu yiyeceklerin tüketimi azaltılabilir.

Mide Yanmasının Tedavisi

Mide yanmasının giderilmesi için pek çok öneri mevcut.

Süt içmek; süt mide yanmasına karşı etkili bir içecektir. Mide yanması başladığı an bir iki yudum süt içmek mide yanmasını geçirir.

Patates de önerilen besinlerden biridir. Patates, mide sorunlarını azaltmanın yanı sıra mide yanmasına da iyi gelmektedir.

Maden suyu; mide problemlerinde içilen içeceklerdendir. Maden suyu, mide asitlerini ve sindirimi düzenlemektedir. Bu özelliğiyle mide yanmasına iyi gelmektedir.

Hurma, mide problemlerinin önlenmesinde fayda sağlar.

Ispanak, besleyici bir sebze olmasının yanı sıra mide yanması sorunlarında da etkilidir.

Bunların dışında mide yanmalarına karşı birkaç öneri daha bulunmaktadır. Dik oturmak yani sırtın dik tutulması önemlidir. Zira bu şekilde mide daha rahat bir konumda olacaktır.

Bunun dışında yürüyüş yapmak da mide yanmalarına karşı etkilidir. Yürüyüş mide sorunlarına da iyi gelmektedir.