Ülser Hastalığı Nedir?

Ülser hastalığı insanlarda en yaygın görülen hastalıklardandır ve ülser bir sindirim sistemi hastalığıdır. İnsan vücudunda sindirimi sağlayan mide, on iki parmak bağırsağı ve yemek borusunda meydana gelen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sebebiyle sindirim sistemi organlarında yaralar meydana gelmektedir ve insanların acı çekmelerine sebep olmaktadır. Ülser hastalığı 12 parmak bağırsağı ülseri ve mide ülseri olarak ikiye ayrılabilmektedir.

Ülser Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

İnsanlar arasında sıkça görülen hastalıklardan birisi olan ülserin bazı nedenleri vardır. Bu nedenlerden en önemlisi mideyi koruyan tabakanın helicobacter pylori bakterisi tarafından zarar görmesidir. Bunun dışında hastalığın ortaya çıkmasında sigara ve alkol kullanımı, tuzun fazla tüketimi, kullanılan ilaçlar, stres, dengesiz beslenme ve genetik özellikler yer almaktadır.

Ülser Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ülser hastalığına yakalanan kişiler özellikle midelerinde büyük rahatsızlıklar yaşamaktadırlar.

Ülser hastalığının belirtilerinden bazıları şunlardır;

  • Mide Yanması
  • Mide Bulantısı
  • İştahsızlık
  • Şişkinlik
  • Kilo Kayıpları
  • Kusma

Ülser rahatsızlığının ilerlediği durumlarda ise ağızdan kan gelmesi gibi durumlar görülebilmektedir. Ayrıca bazı hastalarda tuvalete çıkmalarda da kan gelmesi görülebilmektedir.

Ülser Hastalığı Kimlerde Görülür?

Ülser rahatsızlığının erkeklerde görülme ihtimali daha fazladır. Ülserin en fazla görüldüğü yaş aralığı 30 ile 50 yaş aralığı olmaktadır. Bunun dışında kadınlarda 60 yaşından itibaren mide ülserinin görülme olasılığı daha fazla olmaktadır.

Ülser Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Uzman doktorlar tarafından ülser rahatsızlığı tedavi edilebilmektedir. Bunun için öncelikle hastalığın teşhisi testler ve görüntüleme teknikleriyle yapılır. Daha sonra ülser rahatsızlığının geçmesi için ilaç tedavisi uygulanır. Mide yanmasını önleyecek ve mideyi koruyacak ilaçlar verilir. Bunun dışında ülser rahatsızlığı yaşayan kişilere diyet programı verilir ve kişilerin bu programa uymaları tavsiye edilir. Yediklerine dikkat etmeyen kişilerin ülser rahatsızlığının devam etme olasılığının artacağı belirtilir. Bunlar dışında beklenmeyen durumlarda ülser için ameliyatla tedavi yöntemi kullanılabilir.

Ülser Hastalığının Sonuçları Nelerdir?

Ülser hastalıkları zamanında tedavi edilmediklerinde kişiler için tehlikeli sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu tehlikeli sonuçlar arasında mide kanaması, mide delinmesi, mide borusunun tıkanması ve daralması gibi sonuçlar bulunmaktadır. Bunun için ülser ya da midelerinde yanma ve ağrıları sürekli yaşayan kişilerin doktora başvurması gerekmektedir.